6 důvodů, proč je Instagram absolutně nejhorší sociální sítí. Neničí nejen nás a vztahy, ale i přírodu a mnohem víc

5 min


Když se řekne internet, většina lidí si představí prostředek pro každodenní komunikaci a neomezený zdroj pro možnosti získávání informací, koukání na videa, obrázky a podobně. Začátky byly mnohem více strohé, no pak se objevily sociální sítě a kromě propojení všech známých i neznámých začaly přicházet první, ale dost zásadní problémy. Sociální sítě i přes hromadu nevýhod samozřejmě mají mnohé výhody, které jsou stále dost podstatné pro to, abychom je používali.

Jejich síla má však i zápory a na ty se chceme v tomto článku zaměřit. Terčem se dnes stal Instagram, který v posledních měsících získal nebývalou popularitu. Důležité je ještě však podotknout fakt, že to, jaká síť je, tvoří lidé – To, jak tyto možnosti využíváme, bohužel pouze ukazuje to, jak špatní jsme. Užijte si článek!

Představy o dokonalosti

Jedním z největší problémů sociálních sítí je celkově představa o dokonalosti. Každý máme své problémy, které jsou mnohdy vážné, ale ty se zkrátka na “naši zeď” nehodí. Obrovská většina lidí se tak soustředí pouze na to, jak svou zeď udržovat krásnou a plnou dokonalostí. Na jednu stranu je to dobře – kdo by publikoval nezdary a problémy, že? Ale právě v tom nastává problém. Představme si situaci: Petr pracuje 12 let ve fabrice, kdy po třech 12 hodinových směnách otevře během pauzy Instagram a vidí samé dokonalé obrázky – krásná dovolená, krásné nové auto, nádherný nový mobil, výborně fungující vztah. Na jeho psychiku to má, i když se snaží to neřešit, obrovský vliv. Stejný vliv to však může mít například na Kateřinu sledující deset různých beauty a fitness influencerky – Ona sama trpí nadváhou, se kterou si moc neví rady, ale vidí vysportované slečny s dokonalou pletí – i na ní toto působí blbě. Lidem tak na sociálních sítích mnohdy chybí ona “lidskost” – snaží se být za každou cenu perfektní a publikují pouze to, co si myslí, že společnost žádá. Tato dokonalost pozdě přináší nejen kritiku, ale bohužel i deprese a různé další záporné stavy a emoce u lidí, kteří vás sledují.

Lidé, kteří pak publikují to, jaký život skutečně je a sdílí s ostatními své problémy, jsou mnohdy vnímáni jako psychopati, sociopati či zkrátka divní lidé. Zajímavé, že?

Čísla, čísla a zase čísla

Naše společnost, či aktivita na sociálních sítích, funguje poměrně zvláštně. Ten, kdo má více sledujících, více “lajků” a podobně se zdá být v některých cílových skupinách či věkových kategoriích nečím “víc”, než normálním člověkem. Zní to zvláštně, ale bohužel bylo v našem dotazníku opravdu mnoho odpovědí, které směřovaly právě na to, že lidi s vyšší oblíbeností na sociálních sítích vnímají jinak, než jako “sobě rovné”. Lidé se tak opět snaží být ještě krásnější a ještě dokonalejší – případně odhalují části svého těla, aby vypadali na síti cool a lidé tak lajkovali. Vidíte, jak blbě to zní? Určitě však najednete hned několik vašich kamarádů, kteří tímto žijí a určitě už minimálně jednou padla konverzace ve vašem reálném životě právě o nich. Může to znít zvláštně, ale kdyby se popularita nedostavovala v takové míře právě těmto příspěvkům, lidé by neměli motivaci vést své “zdi” právě tímto způsobem.

Pokračujte ve čtení na další stránce.