Nebezpečné situace a jak se jim vyhnout

5 min


Každý jsme se určitě někdy ocitli v nějaké nebezpečné situaci. Ať jsme píchli pneumatiku, chytli velkou vlnu při surfování nebo se stali obětí laviny při lyžování. V dnešním článku si přečteme tipy, jak se v těchto situacích zachovat a jak udržet chladnou hlavu. Propadnout v paniku je sice mnohem jednodušší, než vydržet v klidu, ale určitě to stojí alespoň za vyzkoušení.

Píchnutá pneumatika

Pokud jste píchli pneumatiku u auta, nemáte rezervu a domů vám zbývají třeba dva kilometry, tak zachovejte chladnou hlavu, nepanikařte, dejte obě ruce na volant a v klidu a pomalu se pokuste dojet domů. Snažte se vyhýbat dírám a co možná nejméně zatáčet.

Jaderná exploze

Pokud se nacházíte několik desítek metrů od jaderné exploze, pravděpodobně vám již nebude pomoci. Pokud se však nacházíte několik kilometrů daleko, nepanikařte a neutíkejte! Útěk a tedy posun o pár desítek metrů vám v ničem nepomůže. Schovejte se někam ideálně pod zem, tedy nejlépe třeba do kanalizace, přikryjte si hlavu a přečkejte, než tlaková vlna přejde přes vás. Než se dáte do úkrytu, rozhodně se do výbuchu nedívejte! Světlo v něm je tak silné, že byste okamžitě oslepli.

PS: Mnemotechnická pomůcka ze hry Fallout: Pokud stojíte několik kilometrů od hřibu vzniklý jadernou explozí, natáhněte ruku proti hřibu a vztyčte palec. Pokud váš palec překrývá hřib, pak se nacházíte v bezpečné vzdálenosti.

Pokračujte ve čtení na další straně!