10 nejdražších věcí, které kdy člověk postavil!

3 min


Oakland Bay Bridge

Tento most je dlouhý přes 3 kilometry a tyčí se ve výšce 177 metrů. Je to jedním z nejvíce dechberoucích mostů na celém světě a původní základy sahají až do roku 1933. Demolice a rekonstrukce začala v roce 2002 a probíhala dlouhých 11 let. Celá tato přestavba vyšla na 143 miliard korun.

Mezinárodní letiště v Hong Kongu

Když bylo jasné, že letiště Kai Tai už rozhodně nestačí, začalo se oficiálně plánovat postavení nového a mnohem většího letiště. Tento projekt se několik let plánoval, až došlo na finální výsledky. Ohromné letiště se postavilo přes celý ostrov Chek Lap Kok. Tato ohromná super-stavba vyšla na 440 miliard korun. Nicméně se tvrdí, že to celé stálo za to. HKIA je dnes jedním z nejvytíženějších letišť na celém světě, kdy zde za celý rok projde přes 65 milionů pasažerů.

Londýnská železniční trať

Společnost Crossrail plánuje postavit železniční trať přes centrum Londýna, která bude dlouhá přes 137 kilometrů. Je trochu udivující, že celá stavba vyjde na „pouhých“ 475,2 miliardy korun. Má se jednat o vysokorychlostní osobní dopravu, která má vyřešit a nahradit několik zastaralých komunikačních systémů.