Anglo-zanzibarská válka – Nejkratší válka v historii lidstva, která trvala pouhých 38 minut.

2 min


Už jste slyšeli o nejkratší válce v historii lidstva, která trvala pouhých 38 minut? Pokud ne, pozorně čtěte! K této válce, nebo spíše konkrétně k ozbrojenému střetnutí, došlo 27. srpna roku 1896. Mezi sebou válčila Velká Británie a Zanzibar a jejich souboj trval pouhých 38 mužů. Díky tak krátké době boje si tato “válka” vysloužila označení “nejkratší válka v lidské historii”. Nebudeme ale předbíhat a přesuneme se na začátek celého příběhu. Povíme si, proč k válce vlastně došlo!

Příčina války

25. srpna 1896 zemřel Sultán Hamad bin Thuwaini. Ten spolupracoval s britskou koloniální administrativou. Britové si přáli, aby po jeho smrti nastoupil na trůn Hamud bin Muhammed. Domnívali se totiž, že bude snadno ovlivnitelný a budou s ním moc lépe manipulovat. To se ale nelíbilo synovci Khalidovi bin Bargashovi, který měl nastoupit na trůn po smrti svého strýčka. Britové však apelovali na to, aby abdikoval.

Jenže s tím Bargash nesouhlasil a na místo toho shromáždil armádu o 2800 mužích. V přístavu následně zakotvil jachtu svého strýčka. Jenže to ještě netušil, že proti britské armádě nemá jedinou šanci. Bargash nechal opevnit palác svými jednotkami, zatímco námořnictvo shromáždilo v přístavu před palácem pět válečných lodí. Nechyběly ani jednotky námořní pěchoty.

Pokračujte ve čtení na další straně!