Několik faktů a zajímavostí o světoznámém tvůrci komiksů Stanu Leem.

6 min


Jak je nám známo, Stan Lee ve věku úctyhodných 95 let minulý týden zemřel. Zanechal po sobě však obrovskou památku. Společně s Jackem Kirbym a Stevem Ditko vytvořili spousty superhrdinů, které dnes mnozí z nás znají. V moderní době popularita těchto superhrdinů přesahuje popularitu knih – dnes nám jsou tito superhrdinové známější spíše díky filmům, než skrze komiksy. Stan Lee má v každém filmu od studia MARVEL nějakou roli. Jeho role je vždy malá, nenápadná a netrvá déle, než pár sekund. Stan Lee má účast v celkem 54 filmech. Lee žil dlouhý a šťastný život, který musel být plný překvapení a fantastických momentů, o které se s vámi dnes chceme podělit.

Stan Lee se zabýval drogovou závislostí

Byla doba, kdy všechny komiksy vydávané v Americe musely projít pod rukami členů oddělení komisařského úřadu. Organizace neměla s vládou nic společného, organizace byla v roce 1954 vytvořena proto, aby se průmysl mohl regulovat. Nikde nebylo psáno, že je povinné, aby všechny vydané komiksy prošly pod rukami této organizace, avšak komiksy, jež nebyly označeny štítkem organizace, nikdo nechtěl moc prodávat. V roce 1971 byl Stan Lee těmito organizacemi osloven, jestli by nevytvořil nějaký příběh, který by se zabýval drogovou závislostí a drogami samotnými. Lee souhlasil.

Comics Code Authority (CAA) byla však proti tomu, protože to bylo považováno jako porušování dobrého vkusu, či jako porušování slušnosti. Lee se tedy rozhodl pro vytvoření komiksu, který dnes známe jako The Amazing Spider-Man, kdy mladý Peter Parker pomáhá svému příteli Harrymu Osbornovi dostat se ze závislosti na LSD. O pár měsíců později vyšla kritická verze Green Arrow, ve které je Speedy závislý na heroinu.

Pokračujte ve čtení na další straně!