Pohybující se kameny, záhada v Death Valley byla vyřešena!

2 min


Během posledních několika desetiletí, donutily tyto kameny nejednoho geologa poškrábat se na hlavě a říct si, jak je tohle vůbec možné? Od svého objevu byly tyto “plachetnice” zdrojem tajemství, protože se ukázalo, že je téměř nemožné, je vidět v akci. Dalším problémem bylo, že jim to trvalo několik let. Se vznikem časových fotografií a sledování GPS, mohli vědci konečně zjistit, o co tedy jde.

Kameny se nachází v Racetrack Playa, Národní park Death Valley, Kalifornie. Kameny jsou známe díky tomu, že se pohybují podél údolí, zdánlivě bez jakéhokoli zásahu a zanechávají dlouhé stopy. “Playa” je suché jezero, ve kterém se dříve nacházela voda.

Rychlost, při které se voda odpařuje, je vyšší než rychlost, při níž je jezero doplněno, což znamená, že jezero téměř vždy zůstane suché. Jediná doba, kdy se jezero naplní vodou, je během silných děsťů. Po dešti a za horkého slunce, se vrstva vody odpařuje a zanechává tak prasklou, šestiúhelníkovou mozaikovitou suchou zem. Po této zemi se pohybují dolomitové a syenitové kameny o hmotnosti několika stovek gramů až několika set kilogramů.

Tyto kameny se pohybují bez zásahu člověk nebo zvířat a zanechávají na zemi viditelné stopy nebo “závodní stopy”. Jsou často dlouhé 100 metrů a také jsou obvykle hluboké 2,5 cm. Kameny se liší velikostí, mají průměr od 15 do 46 centimetrů. Použitím GPS a časových kamer, vědci konečně zjistili, že kolem těchto hornin vzniká led.

Během dne se led rozpadá a vítr táhne kameny přes mělkou vodu, která s ním táhne tyto kameny kupředu. Některé kameny se během sledování posunuly až o 224 metrů. Kameny tedy potřebují zvláštní kombinaci ledu, větru a slunce, což se tu jednou za několik let odehrává. Záhada napadla lidskou mysl již v roce 1915 a od té doby nedala vědcům spát.