Trvá vám dlouhou dobu, než usnete? Podívejte se na 5 naprosto božích triků, jak usnout okamžitě. Využijte rad od profesionálů na spánek

4 min


Ten pocit, když jste unavení po náročném dni a zítra vás čeká další rušný den. Opravdu se potřebujete několik hodin prospat a načerpat síly, ale prostě to nejde. Nedokážete vypnout svou mysl, neustálý proud myšlenek protéká vaší hlavou a vy ho nemůžete zastavit.

Dostatečný spánek není jenom dobrý, je pro mozek i tělo přímo zásadním faktorem pro dobrou duševní i fyzickou kondici. Stále více výzkumů ukazuje, že několik nocí chudého nebo nedostatečného spánku stačí k tomu, aby to negativně ovlivnilo téměř každou oblast našeho života – pociťujeme úzkost, děláme méně zdravých rozhodnutí, naše produktivita i reakce jsou pomalejší a nemůžeme se zbavit špatné nálady. Pokud se nám několik měsíců až let nedostane dostatek kvalitního spánku, může to mít mnoho vážných dopadů na naše zdraví.

Pokud máme dobrý plnohodnotný spánek, je zde větší šance, aby jsme se vyrovnali s každodenními výzvami života, začali přemýšlet více kreativně, nedělali ukvapené závěry a byli více optimističtí. Rutina před spaním je věc, která informuje mozek o blížícím se odpočinku. U dětí jsou těmito rutinami např. koupel, horký čaj, večerníček v televizi, mléčný nápoj nebo čtení pohádek. Po všech těchto akcích však následuje čas na spaní. Rodiče chtějí, aby jejich děti spaly ve stanoveném čase a spaly celou noc a vědí, že nejlepší šanci na dlouhý a hladký spánek je držet se pravě nějaké rutiny.